CBRE

Tlačiť

Zadlžené štáty predávali majetok

(Zdroj: etrend.sk, 5.4.2012)
Suma transakcií vlani podľa CBRE prudko stúpla. Potreba vylepšiť stav verejných financií prinútila v minulom roku viaceré štáty k odpredaju nehnuteľností v ich vlastníctve.

Predaje štátneho majetku vlani naprieč Európou prudko stúpli a podľa marcovej štúdie poradenskej spoločnosti CBRE dosiahli celkovú sumu 2,3 miliardy eur. V medziročnom porovnaní sa hodnota viac ako zdvojnásobila.
„Hoci predaj vládnych nehnuteľností nie je z politického hľadiska bez rizika - a niektoré transakcie sa v minulosti nevyhli obvineniam z „predaja rodinného striebra" - určite sa dá zaradiť medzi menej sporné aktivity v porovnaní s inými opatreniami slúžiacimi na zníženie deficitu," uviedol v analýze Richard Holberton z CBRE.

Aktivity tohto typu sa vysoko koncentrovali do malého počtu krajín. Na celkovom balíku transakcií sa až troma štvrtinami podieľala štvorica krajín - Nemecko, Švédsko, Rusko a Veľká Británia. Desaťpercentný podiel si zapísalo ešte Holandsko.
Hoci zaplátať schodok vo verejných financiách by potrebovali skôr krajiny z juhu Európy, narážajú na slabší investorský apetít. Na strane kupujúceho totiž zväčša stojí domáci kapitál. Zahraniční investori predstavovali pri kúpe štátnych nehnuteľností v minulom roku len desatinu.

Najčastejšie sa jednotlivé vlády snažili predať kancelárske priestory, ktoré tvorili viac ako štvrtinu ponúkaných nehnuteľností. V ponuke boli objekty vo Frankfurte, v Brugach či Londýne. Podobný podiel ako kancelárie mali aj rezidenčné reality.
Predaje štátneho majetku prekvitali na starom kontinente v rokoch 2006 a 2007, kedy dosiahli celkovo viac ako 13 miliárd eur. Prepad na realitných trhoch skresal aj štátne obchody a v rokoch 2009 a 2010 sa suma scvrkla na necelé dve miliardy eur.

Pri pohľade na šesťročné obdobie, od roku 2006 do roku 2011, sa aktivity verejného sektora podieľali ani nie dvoma percentami na celkovom európskom investičnom trhu. Ide o predaje pozemkov aj nehnuteľností nielen zo strany vlád, ale aj lokálnych samospráv.

Autor: Jana Hambálková